Buzdan Kurtulma Teknikleri

Kuzey yarımkürede bulunan ülkemizde dört mevsim de görülmektedir. Ortalama 21 Aralık’ ta başlayıp 21 Mart’ ta biten kış mevsimi değişik özelliklerinden dolayı bir hayli dikkat çekici.Kış mevsimini kimileri nimet olarak algılarken kimileri de dertlerin mevsimi olarak algılar. Kış aylarının hoş olan yanlarının olduğu kadar hoş olmayan yanları da mevcuttur. Neymiş bu hoş olmayan yanları? Düşünelim bakalım! Başımıza dert buzlanma dediğinizi duyar gibiyim. Buz çözücü Evet kış şartlarının çetin geçtiği ülkemizde buzlanmadan kaynaklı bir çok sorunla karşı karşıya kalabiliyoruz.Su, belirli bir sıcaklığın altına düştüğünde donma gerçekleşir.Suyun donmuş haline de buz denir.Havaların soğumasıyla birlikte buzlanmada zaman zaman görülmektedir.Buz görünenin aksine bizi bir hayli uğraştırır.

Buzdan kurtulmanın yöntemleri nelerdir? Buz çözücü olarak neler kullanılabilir?

Arabamızın üzerinde oluşan buzlanmayı buz kazıma aparatlarıyla temizleyebiliriz ama bu yöntem epeyce zamanımızı alır ve zamanla arabamızla birlikte ellerimizde de deformasyon izleri görülebilir.Sıcak su yöntemi kullanılabilinir ama buz tutan cama sıcak su dökmekte pek akıl karı iş değil. Çünkü buzlanan cam ani sıcaklık değişikliğinde çatlar.Kolanya ya da alkol de  Buz çözücü olarak kullanılabilir ama buz kalınsa pek fayda vermez ve cama da zarar verebilir. Ayrıca ergonomik değildir. Saç kurutma makinasınıda çözücü olarak kullanabiliriz. Yalnız bu yöntem uğraştırıcıdır ve zaman kaybına neden olur. Bu yöntemler daha çok buzlanma sonrasında kullanılan yöntemlerdendir ve geç kalınmış eylemlerdir. Bu tarz geleneksel yöntemleri kullanmak yerine çözücü kimyasallar kullanmak daha çok fayda sağlar. Buzlanma riskinin olabileceği günlerde buzlanma öncesinde kullanılabilecek Buz çözücü sayesinde sürpriz buzlanmalar da önlenmiş olur. Buzlanma gerçekleşmiş ise geleneksel yöntemler yerine saniyeler içinde buzlanmayı geçiren Buz çözücü sayesinde zamanınız ve paranız sizde kalır.

Sadece arabamızın camlarında değil yollarda da buzlanma görülmektedir. Yolllardaki buzlanma hem sürücülere hemde yayalara zor ve tehlikeli anlar yaşatmaktadır. Kış aylarında yaşanan trafik kazalarının büyük bir bölümü buzlanmadan kaynaklanmaktadır. Güvenlik açısından o buzun kendi kendine erimesini bekleyemeyiz. Buzun çözünmesi için gerekli yöntemler uygulanmalıdır.Küçük ölçekteki alanlara kül,kum dökülebilinir. Kül ya da kum buzun erimesinde yardımcı olmaz ama sürtünme sağlayacağı için tehlikeli durumları en aza indirebilir. Anayollardaki buzlanmayla daha çok Karayollarında çalışan ekipler ilgilenmektedir.Karayolları ise daha çok tuz ile eritmeye çalışıyor.Tuz kullanılmasının sebebi buzun erime noktasını düşürmesidir. Karayoları yetkilileri  eski geleneksel yöntem olan tuz ile geçirmeye çalışıyor ama buzlanma gerçekleştikten sonra yapıldığı için geç kalınmış bir eylem oluyor. Ayriyetten bu yöntem maliyet ve iş gücü kaybına neden olur. Aynı zamanda yolun yapısında bozulmalar yaşanılabilir ve çevredeki bitkilerin gelişimine zarar verebilir.

Buzlanma öncesinde kullanılabilecek kimyasallarsayesinde buzlanma seviyesi azaltılabilir.Bu sayede iş gücü, maliyet ve çevreye olan zarar en aza indirilmiş olur.