Donma Engelleyici Uçaklar İçin Buz Çözücü Sıvılar

Uçaklar donmaya karşı oldukça hassas ulaşım araçları olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kış mevsiminde yerden yükseldikçe düşen ısı dereceleri sonucunda uçağın kanat ve flap gibi hayati parçalarında meydana gelebilecek olası donma problemleri çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bunu önlemek için teknisyenler donma engelleyici uçaklar için kimyasal çözücüleri belirli periyotlarla kullanmakta ve sonuç olarak düşük ısı derecelerine maruz kalan uçakların bu problemle karşılaşmasını önlemektedir. Ancak burada kullanılacak olan maddelerin ne kadar çevre dostu olup olmadığı, bitkilere ya da uçak yüzeyine zaman içerisinde zarar verip vermeyeceği belli değildir. Bu sebeple Donma engelleyici uçaklar için kullanılacak buz çözücü kimyasal ürünlerin güvenilir yerlerden temin edilmesi ve hayati öneme sahip olan havayolu taşımacılığında kullanılması bir hayli önemlidir.

Havaalanı Uçak Solüsyonları

Uçak kanadı gibi yüzeylerde kullanılmakta olan buz çözücü kimyasal ürünleri kullanırken en çok kafa kurcalayan soru bu kullanılan ürünlerin korozif olup olmadığıdır. Yani bunun anlamı aşındırıcı özellik sergileyip sergilemeyeceğidir. Eğer ki bu maddeler aşındırıcı özellik sergileyip zaman içerisinde uçak yüzey ya da kanatlarına zarar verirse yağmurdan kaçıp doluya yakalanma deyimi maalesef gerçeğe dönüşebilir. Bu sebepten dolayı aşındırıcı özellikler sergilemeyen buz çözücü ürünlerin kullanılması ve bu ürünlerin kullanılırken gerekli teknik şartnamelere uyulması yolcu ve uçuş güvenliği açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Uçaklarda kullanılacak bu ürünlerde bulunması gereken en önemli özelliklerin başında ürünlerin uzun süreli etki etmesi beklenmektedir. Uzun süreli etkiden kastımız her türlü zorlu çevre koşullarına, yüksek hızlara ve çok düşük sıcaklıklara maruz kalacak uçak gövde ve kanat yüzeylerinde buz çözücü etken maddeler yok olursa bu hiçbir işe yaramaz ve buzlanma gibi olaylarla karşılaşılabilir.

Bu sebepten dolayı kullanılacak Donma engelleyici uçaklar için uyumlu olmalı ve çok uzun süreler bu yüzeylerde tutunma becerisi sergileyerek buzlanmayı önleyebilmelidir. Çok düşük sıcaklık derecelerinde dahi etkili bir şekilde buz çözmeye yardımcı olan sıvıları kullanırken yüzeyin temiz olması ve belirli bir süre bu yüzeylere uygulanarak bekletilmesi gerekmektedir.