Kar ve Buzla Mücadele

Trafiği zora sokan durumların başında yer alan buzlanma sorunları ve riske giren trafik güvenliği kar ve buzla mücadele ekiplerinin özverili çalışmaları neticesinde başarılı bir şekilde yönetilmekte ve buzlanma sonucu meydana gelebilecek olası problemlerin önüne erken dönemlerde geçilmektedir.

Öngörülemeyen sebeplerle ani don olaylarının ve yollarda oluşan karlanma olaylarının yaşandığı durumlarda kar ve buzla mücadele ederken kullanılması gereken birçok ekipman bulunmaktadır. Bunların başında buz çözücü kimyasal maddeler gelmekte olup ürün çeşitliliği bir hayli fazladır. Burada önemli olan nokta hangi durumlarda ve hangi ısı derecelerinde hangi ürünlerin ne şekilde kullanılacağı ile ilgilidir. Çünkü basit bir problem gibi gözükse de bu işin yapmak için bu alanda eğitim almış profesyonel teknik ekipler en verimli şekilde süreci yönetmektedir.

Kış mevisiminin yaklaşık 4 ay sürdüğü ülkemizde dönem dönem trafik kazalarının ortaya çıkış sebepleri araştırıldığında bunun altında buzlanma problemleri yatmaktadır. Bu sebeple kar ve buzla mücadele ederken yüksek riskli bölgeler önceden tespit edilmeli, bu bölgelerde buzlanma önleyici çalışmalar periyodik aralıklarla gerçekleştirilmeli ve olası trafik kazalarının ve buzlanma neticesinde oluşabilecek diğer kazaların önüne geçilmelidir. Karlanma ve buzlanma olaylarını sadece trafikte olarak düşünmek yanlış bir yaklaşım olacaktır. Çünkü büyükşehirlerde uçak pistlerinden tutun da yaşadığımız evlerin bahçesine kadar oldukça geniş yelpazede hayatın akış düzenini bozan bu türden problemler bazen çok can sıkıcı boyutlara ulaşabilmektedir. Kaldırımda yürürken buzlanmadan dolayı kayıp düşerek vücudunda ciddi hasarlar kalan vatandaşların haberlerini okudukça bu problemin nasıl ciddi sonuçlar doğuracağı ile ilgili de bilgi sahibi olabilmekteyiz.  

Kar ve Buzla Mücadele Ekiplerimiz 7/24 Hizmetinizde